20 minut kreativity nebo procházky v lese může zachránit život: Nejlepší je kombinace obojího.

V dnešní digitální době se na nás každý týden valí takové množství informací, které by naši prarodiče zpracovávali celý život. Kolik zpráv, e-mailů, příspěvků na sociálních sítích nebo technologických novinek musíte každý den vstřebat? Pravděpodobně mnohem víc, než byste chtěli. Tento nekonečný proud informací a stimulů nás neustále vtahuje do víru povinností a starostí, a my jen těžko hledáme chvíli klidu na to, abychom se zastavili a nadechli.

Je těžké vypnout, že?

Všude kolem nás blikají displeje, notifikace, novinky a sociální sítě čekají na naši pozornost. Kdy naposledy jste si opravdu sedli a odpočinuli bez toho, aby vám v hlavě běžel seznam úkolů? Pro mnoho z nás je těžké si vůbec uvědomit, že potřebujeme pauzu – že bychom měli na chvíli vypnout, nadechnout se a najít vnitřní klid. V tomto nepřetržitém připojení ke světu ale zapomínáme na to nejdůležitější: na sebe.

Elektronika výrazně přispěla ke zrychlení našeho životního tempa. Dnes je běžné, že se lidé na sebe dokážou zlobit jen proto, že někdo nezvedne mobil. I když jsme unavení, nemocní, nebo trávíme čas s rodinou, cítíme potřebu být neustále k dispozici.

To je samo o sobě poněkud šílené, protože nejsme roboti. Ztrácíme tím přirozený prostor pro sebe – chvíle samoty a klidu. Zdá se, jako by zmizel respekt k tomu, že člověk může být indisponovaný nebo prostě jen nemá náladu být k zastižení.

Když ještě nebyly mobilní telefony, byl v tomhle ohledu život možná klidnější. Když jsme potřebovali klid, jednoduše jsme ho měli. Dnes jsme kdykoliv a kdekoliv k nalezení. Vzpomínám si, jak jsem chodila s kamarádkami na pivo. Doma jsem jen oznámila, že budu do půlnoci, a byl klid. Nikdo mě nevyrušoval, žádné zprávy, žádné volání. Celý večer jsme se věnovaly jen sobě, smály se a užívaly si společný čas. Dnes má ale každý v ruce mobil a věnuje mu víc pozornosti než lidem kolem sebe. Ten pocit volnosti, kdy člověk mohl být opravdu „offline“, mi někdy vážně chybí.

Ale o to víc je to dnes potřeba.

Tlak moderního života si vybírá daň na našem zdraví, energii a pohodě. Cítíte se unavení? Stresovaní? Míváte pocit, že už nemáte kam utéct? Je čas to změnit. Vypnout neznamená ztratit kontrolu – znamená to najít rovnováhu a sílu čelit výzvám s čistou hlavou. Když si dopřejeme pauzu, dáváme prostor nejen svému tělu, ale i své mysli, aby se obnovila a načerpala novou energii.

V dnešním světě jsou mobilní telefony neustálou součástí našich životů. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, jaký vliv na nás má modré záření, které z těchto zařízení vyzařuje? Tento typ záření je jedním z mnoha stresorů, kterým se každý den vystavujeme – a často si to ani neuvědomujeme. Mobilní telefon je skvělým pomocníkem, ale také může být zdrojem stresu, únavy a nepohody.

Jak modré záření ovlivňuje naše tělo a mysl?

Modré světlo z obrazovek mobilů, počítačů a tabletů může narušovat náš spánek, protože potlačuje tvorbu melatoninu, hormonu, který reguluje spánkový cyklus. Kolikrát se vám stalo, že jste dlouho do noci „scrollovali“, a pak jste nemohli usnout? Přestože nám technologie umožňují být v kontaktu s lidmi, prací a světem 24/7, právě tato neustálá dostupnost může vytvářet další tlak a stres.

Je to vaše volba.

Jak často se cítíte pod tlakem být neustále online? Možná jste někdy měli pocit, že musíte odpovědět na zprávu okamžitě, že musíte být stále k dispozici. Ale pravda je, že to vůbec nemusíte. Všichni máme právo rozhodnout se, jak často chceme být v kontaktu s technologií a kdy potřebujeme vypnout.

Nikdo – opravdu nikdo – vás nemůže nutit být neustále „zastižitelní“ v online světě. Není to jen v pořádku si dát pauzu, je to důležité pro vaše duševní zdraví. Mít čas offline je normální a potřebné. Vy jste ti, kdo určují, kdy a jak budete k dispozici.

Dopřejte si klidný víkend.

A co třeba úplně odpojit? Zkuste si o víkendu dát technologickou pauzu. Pokud máte volno, vypněte telefon, zavřete notebook a věnujte se sobě nebo svým blízkým bez neustálého rušení notifikacemi. Vypnout na jeden či dva dny je mnohem přínosnější, než se zdá – nejenže si odpočinete fyzicky, ale také psychicky. Už jste to někdy zkusili?

Moderní stresory, které nás zatěžují:

  1. Informační přetížení – Neustálý přísun zpráv, e-mailů a informací nás může snadno přetížit. Kolik času denně strávíte jen přijímáním informací?
  2. Modré světlo a spánek – Modré záření ovlivňuje kvalitu spánku, což vede k únavě a podrážděnosti.
  3. Sociální sítě a FOMO (Fear of Missing Out) – Stále máme pocit, že nám něco uniká, a proto kontrolujeme své telefony, i když nemusíme.
  4. Pocit neustálé dostupnosti – Často cítíme tlak být okamžitě k dispozici na každý e-mail, zprávu nebo hovor.

Jak s těmito stresory bojovat?

Já osobně se snažím utéct před tímto stresem co nejčastěji do lesa. Víte, že už po 20 minutách pobytu v přírodě se začíná snižovat hladina stresu? Ne náhodou to naši předci dělali – už tenkrát věděli, že příroda má své kouzlo. A protože já věřím, že každý z nás potřebuje dávku kreativity, kombinuji své lesní výpravy s tvořivou činností. Ano, přesně tak – les je můj ateliér 😊!

V lese je vždycky co tvořit.

Sbírám různé „přírodní poklady“ – od větviček, šišek až po různé plody, které les nabízí. A pak? Buď si z nich něco uvařím, nebo z nich tvořím. S příchodem podzimu se vrhám na tvorbu mandal z přírodních materiálů. Ty dělám většinou s dětmi, a to je teprve zábava! Když přidáme do mandal třeba jablíčka, mrkvičky nebo přebytky ze zahrádky, máme k tomu ještě jeden bonus: nakrmíme zvířátka.

Děti jsou nejlepší parťáci do lesa.

Musím přiznat, že moje děti jsou nadšené! Každou chvíli mě tahají ven a ptají se: „Mami, půjdeme zase do lesa tvořit?“ A i když se mi někdy nechce, protože gauč mě volá, jejich nadšení mě vždycky nakonec přemluví. A víte co? Vždycky si pak říkám, že to byl ten nejlepší nápad. Není totiž nic krásnějšího, než když vás vlastní dítě „nutí“ jít ven na čerstvý vzduch a tvořit krásné věci – někdy je to vlastně takové „nutné zlo“, které je neuvěřitelně příjemné! Hihi!

A teď si říkáte: „Ale já děti nemám!“ Žádný problém! Půjčte si je od kamarádky! Věřte mi, bude za hlídání ráda. Děti se vyřádí, vy se dostanete do lesa, a jako bonus uděláte něco dobrého pro sebe i pro ně. A nebo vezměte rovnou kamarádku taky, ať si provětrá hlavu – spojíte příjemné s užitečným. Navíc zjistíte, že jste si spolu vytvořili krásnou vzpomínku.

Závěr: Vy máte kontrolu nad svým časem i klidem.

Pamatujte, vy máte plnou kontrolu nad tím, kolik času strávíte online. Technologie je skvělý nástroj, který nám může usnadnit život, udržet nás ve spojení a pomoci s prací, ale nikdy by neměla ovládat nás. Místo toho by nám měla sloužit – ne naopak. A proto je důležité si kdykoli dopřát pauzu, pokud cítíte, že ji potřebujete.

Možná cítíte tlak být neustále „zapnutí“, stále dostupní na telefonu, sociálních sítích nebo e-mailu. Ale pravda je, že nikdo vás nemůže nutit být k dispozici 24/7. To, jak často se připojíte k online světu, je jen a jen vaše rozhodnutí. Když si uvědomíte, že je v pořádku se odpojit a dát si chvíli pro sebe, získáte něco velmi cenného – klid.

Dejte si ten luxus vypnout, ať už to bude vypnutí mobilu po 20. hodině, víkend bez technologií, nebo prostě procházka v přírodě, kde budete mít čas jen sami na sebe. Vaše mysl a tělo vám poděkují. Rozhodněte se, kdy chcete být online, a kdy si chcete užít opravdový, ničím nerušený klid. Vy sami si tvoříte svůj prostor pro odpočinek – tak si ho dovolte.

Nakonec zjistíte, že chvíle offline jsou ty, které vás dobijí energií, inspirací a klidem. Protože vy jste ti, kdo má kontrolu nad svým časem a životem.

Jmenuji se Natalie a jsem vděčná máma dvou dcer. Miluji dobrodružství, cestování, přírodu, dobré jidlo a tanec. Jsem tvůrkyně projektu Esence smyslů,pořádám kurzy a semináře, které v lidech podporují kreativitu a lásku ke svému životu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.