Kdysi jsem měla nervy v kýblu, dnes už si tam dávám jen nohy!

Pár lidí se mě ptalo, proč chodím bosa po sněhu…

Vzniklo to úplně nevinně před 5 lety. Přestěhovali jsme se z Prahy do malé vesničky v Českém ráji do domku s krásnou zahradou a lesem. 

Velmi často chodím ven. Ať už pro dřevo, bylinky nebo zeleninu. Celoročně uspávám děti venku, nehledě na počasí. Když dcerky v kočárku brečely, tak jsem vyběhla pohoupat, než opět usnuly. Ze začátku jsem po zahradě nosila žabky, nebo „krosky“. Jak to tak bývá s dětmi občas zažívám takové „fofry, že boty většinou nestíham. A chodit pro bylinky v botách po čerstvé jarní trávě..je přece trapné :). Rozhodla jsem se, že si nebudu na nic hrát a prostě ty boty na zahradě nosit nebudu. Moje dcery mě pak začaly kopírovat :).

Zjistila jsem, že chodit naboso po trávě, nebo dokonce ve sněhu je naprosto odlehčující pocit. Jsem napojená na přírodu a vnímám víc své tělo. Prospívá to nejen chodidlům, ale zároveň stimuluje i nervovou soustavu. Cítím se daleko silnější a klidnější. 

Od doby co běhám po zahradě bez bot „celoročně“, jsem neměla žádné vážnější chřipky ani virózy. 

Po barefootové terapii jsem se rozhodla pokročit o kousek dál...

Chtěla jsem vyzkoušet otužování i v zimě. Po porodu mě moc nelákalo jít si zaplavat do rybníka v mínus pěti. Rozhodla jsem se, že začnu otužovat alespoň nohy. Sehnala jsem hliníkový kýbl a každé ráno se tam na pár vteřin postavím. Je to vodní terapie chladem. Cítím, jak všechno negativní a špatné co je ve mně, nechávám nadobro v kýblu. 😃

Chlad je pro člověka přirozený. Člověk, jako biologický druh mu odolává už statisíce let. Až v posledních pár letech jsme se naučili před chladem skoro dokonale izolovat. Otužování funguje jako prevence proti nachlazení, chřipce, angíně a dokonce také pomáhá léčit vysoký krevní tlak. Chlad má skoro až zázračné účinky pro naše tělo. Je to jeden z nejsilnějších způsobů harmonizace organismu i duševních schopností. Například už 20 vteřin ve 4°C vodě zvýší produkci hormonu/neurotransmiteru norepinefrinu v těle o 200 – 300%. Jednoduše řečeno, lepší soustředění i náladu, chuť být akční a spousta dalších věcí.

Pravidla pro terapii „Nohy v kýblu“:

  • Nejprve se zaměř na to, abys měla v kýbli vodu nad kotníky. Je to důležité pro podpoření tvorby bílých krvinek, které posilují imunitu a obranyschopnost organismu. Právě nad kotníky je místo, které je pro tento zdravotní benefit důležité. Já osobně mám vodu v kýblu do půli lýtek.
  • Poté vydrž v ledové vodě 2 minuty. Pokud opustíš vodu dřív, nic se ale neděje. Účinky ledové vody by se měly dostavit již po 15 vteřinách. Měj však na mysli, aby otužování bylo vždy o příjemném pocitu, nikoli o výkonu vydržet v ledové vodě co nejdéle. Děláš to přeci pro zdraví, nikoli pro podchlazení. 🙂
  • Po ledové lázni nejdříve nohami zahýbej a pak utři do ručníku. Chvilku nech odpočinout pro přirozený mechanismus tvoření tepla. Neoblékej hned ponožky a nezachumlávej se do deky. Díky tomu, že necháš tělo se zprvu zahřát samo, nastartuješ jeho přirozený mechanismus tvoření tepla.

⁣Proč dávat nohy do studené vody nad kotníky?⁣ Bílé krvinky se tvoří v kostní dřeni, takže proto noříme i kotníky, abychom nabudili imunitu.⁣Když se stáhnou cévy v nohách, ovlivní to celý organizmus. Rozproudí se krevní oběh, nakopne se lymfa a přes reflexní plošky se aktivuje celé tělo.⁣

Je prokázáno, že pravidelné otužování:

  • Posiluje imunitu a vaše tělo se díky němu stává odolnější. Díky tomu funguje otužování jako skvělá prevence před nachlazením a nejrůznějšími moribundusy (rozuměj od rýmy až po bolesti v krku).
  • Posiluje kardiovaskulární systém, díky kterému se tělo lépe prokrvuje a aktivní látky a živiny se dostanou lépe tam, kam mají.
  • Podporuje životní spokojenost, protože se po něm vyplavují endorfiny – hormony štěstí. A to se hodí v jakékoli době, protože dobrá nálada a úsměv sluší každé ženě bez rozdílu.
  • Posiluje vnitřní disciplínu a pozitivní posilování návyků v péči o sebe, protože největší smysl má tehdy, když se stane součástí našich rituálů.

Rozdíl mezi celotělovým otužováním a nohama v kýblu je v tom, že:⁣

  • je to často jednodušší, takže je větší pravděpodobnost, že u toho vytrváme.⁣
  • je to energeticky úspornější, takže se hodí i pro lidi, kteří mají nízkou hladinu energie.⁣
  • Je ekologičtější než sprcha, protože stačí jen pár litrů vody.
  • V přírodě nám toto otužování poskytne jakýkoliv potok či říčka, do které lze bezpečně vstoupit.

Otužovat se můžeme různými způsoby, vždy je však jeden cíl, kterým je posílit obranyschopnost organizmu. Pozitivně pomáhá předcházet nemocem z nachlazení, proti alergiím, hypertenzi i proti velkému psychickému vypětí. Lidé, kteří se pravidelně utužují pak v případě onemocnění mají rychlejší průběh a nemoc rychleji odezní. Každý jedinec by však měl brát ohled na svůj současný zdravotní stav, věk a aktuálnímu fyzickému rozpoložení. Otužovat se může každý zdravý člověk. Doporučuji však preventivně konzultovat s lékařem. 

Benefitů otužování bych mohla asi vyjmenovat více, ale tohle jsou ty, které mě osobně dávají ten největší smysl, a které jsou tím mým osobním proč.

  • Vnímám více svoje tělo, umím se na něj nacítit, lépe mu naslouchám a respektuji jeho potřeby. 
  • Krásně jsem se naučila pracovat s bolestí a uvolnit se do ní, takže to pro mě byla například jedna z cest, jak jsem se naučila dostávat z komfortní zóny.
  • Díky otužování vnímám více přítomný okamžik, a také pracuji pravidelně se svou vůlí. 
  • Otužování mi pomáhá být odolnější vůči stresu a nepohodlným událostem.

Kyblík, rybník nebo barefoot? Volba je jen na tobě, protože je to vědomá sebepéče: o svoje tělo, mysl i duši. A tak i díky nohám v kýblu můžeš tohle svoje „Proč“ realizovat velmi rychle a jednoduše, a zažívat dobrý pocit sama ze sebe. A měla bych upozornit taky na to, že je to návykové:).

Pokud jsi připravená, můžeš se svým rituálem začít už dnes.

S láskou,

Natalie

Jmenuji se Natalie a jsem vděčná máma dvou dcer. Miluji dobrodružství, cestování, přírodu, dobré jidlo a tanec. Jsem tvůrkyně projektu Esence smyslů,pořádám kurzy a semináře, které v lidech podporují kreativitu a lásku ke svému životu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.