Pár lidí se mě ptalo, proč chodím bosa po sněhu…
Vzniklo to úplně nevinně před 5 lety. Přestěhovali jsme se z Prahy do malé vesničky v Českém ráji do domku s krásnou zahradou a lesem.
Velmi často chodím ven. Ať už pro dřevo, bylinky nebo zeleninu. Celoročně uspávám děti venku, nehledě na počasí. Když dcerky v kočárku brečely, tak jsem vyběhla pohoupat, než opět usnuly. Ze začátku jsem po zahradě nosila žabky, nebo „krosky“. Jak to tak bývá s dětmi občas zažívám takové „fofry, že boty většinou nestíham. A chodit pro bylinky v botách po čerstvé jarní trávě..je přece trapné :). Rozhodla jsem se, že si nebudu na nic hrát a prostě ty boty na zahradě nosit nebudu. Moje dcery mě pak začaly kopírovat :).
Zjistila jsem, že chodit naboso po trávě, nebo dokonce ve sněhu je naprosto odlehčující pocit. Jsem napojená na přírodu a vnímám víc své tělo. Prospívá to nejen chodidlům, ale zároveň stimuluje i nervovou soustavu. Cítím se daleko silnější a klidnější.
Od doby co běhám po zahradě bez bot „celoročně“, jsem neměla žádné vážnější chřipky ani virózy.
Po barefootové terapii jsem se rozhodla pokročit o kousek dál...
Chtěla jsem vyzkoušet otužování i v zimě. Po porodu mě moc nelákalo jít si zaplavat do rybníka v mínus pěti. Rozhodla jsem se, že začnu otužovat alespoň nohy. Sehnala jsem hliníkový kýbl a každé ráno se tam na pár vteřin postavím. Je to vodní terapie chladem. Cítím, jak všechno negativní a špatné co je ve mně, nechávám nadobro v kýblu.
Chlad je pro člověka přirozený. Člověk, jako biologický druh mu odolává už statisíce let. Až v posledních pár letech jsme se naučili před chladem skoro dokonale izolovat. Otužování funguje jako prevence proti nachlazení, chřipce, angíně a dokonce také pomáhá léčit vysoký krevní tlak. Chlad má skoro až zázračné účinky pro naše tělo. Je to jeden z nejsilnějších způsobů harmonizace organismu i duševních schopností. Například už 20 vteřin ve 4°C vodě zvýší produkci hormonu/neurotransmiteru norepinefrinu v těle o 200 – 300%. Jednoduše řečeno, lepší soustředění i náladu, chuť být akční a spousta dalších věcí.
Pravidla pro terapii „Nohy v kýblu“:
Proč dávat nohy do studené vody nad kotníky? Bílé krvinky se tvoří v kostní dřeni, takže proto noříme i kotníky, abychom nabudili imunitu.Když se stáhnou cévy v nohách, ovlivní to celý organizmus. Rozproudí se krevní oběh, nakopne se lymfa a přes reflexní plošky se aktivuje celé tělo.
Je prokázáno, že pravidelné otužování:
Rozdíl mezi celotělovým otužováním a nohama v kýblu je v tom, že:
Otužovat se můžeme různými způsoby, vždy je však jeden cíl, kterým je posílit obranyschopnost organizmu. Pozitivně pomáhá předcházet nemocem z nachlazení, proti alergiím, hypertenzi i proti velkému psychickému vypětí. Lidé, kteří se pravidelně utužují pak v případě onemocnění mají rychlejší průběh a nemoc rychleji odezní. Každý jedinec by však měl brát ohled na svůj současný zdravotní stav, věk a aktuálnímu fyzickému rozpoložení. Otužovat se může každý zdravý člověk. Doporučuji však preventivně konzultovat s lékařem.
Benefitů otužování bych mohla asi vyjmenovat více, ale tohle jsou ty, které mě osobně dávají ten největší smysl, a které jsou tím mým osobním proč.
Kyblík, rybník nebo barefoot? Volba je jen na tobě, protože je to vědomá sebepéče: o svoje tělo, mysl i duši. A tak i díky nohám v kýblu můžeš tohle svoje „Proč“ realizovat velmi rychle a jednoduše, a zažívat dobrý pocit sama ze sebe. A měla bych upozornit taky na to, že je to návykové:).
Pokud jsi připravená, můžeš se svým rituálem začít už dnes.
S láskou,
Natalie