Yule – svátek zimního slunovratu & pohanský původ Vánoc.

Yule je oslavou zimního slunovratu. Je to významný předěl, kdy se polovina roku, která se vyznačuje ubývajícím světlem, překlene zase do poloviny roku, kdy světla přibývá.

Zimní slunovrat nastane 21.12. Bude to nejdelší noc v roce a od tohoto okamžiku se dny budou pomalu opět prodlužovat a vrátí se do nich slunce, které s sebou přinese nejen světlo a teplo, ale i novou naději. Protože zima je sice ještě v plné síle, ale již brzy se vzdá své vlády.

Yule, původně pohanský svátek zimního slunovratu.

Nejdelší noc v roce byla pro pohany svátkem smrti a následného znovuzrození. Věřili, že v okamžiku slunovratu umírá král zimy, aby se mohl narodit král jara v podobě malého dítěte. Symbolika děťátka byla využita křesťanskou církví, která uměle posunula svátek Vánoc a narození Ježíška právě k datu zimního slunovratu, času velkých pohanských oslav.

Mnoho vánočních zvyklostí, které dodnes dodržujeme, pochází právě z pohanského období a oslav svátku Yule. Typickými barvami pro oslavy zimního slunovratu jsou červená, nachová, zelená a bílá. Keltové si zdobili svá obydlí zelenými větvičkami, jmelím či cesmínou, protože věřili, že takto vyzdobený dům spatří dobrý duch a ukryje se tam před mrazy. Zelené neopadávající větvičky jehličnanů pro ně navíc byly symbolikou věčného života. Původně keltským zvykem je i ozdobený stromeček, dnešní tradiční symbol Vánoc. Naši předkové na něj věšeli drobné obětinky určené božstvům. Dalším typickým symbolem tohoto svátku je yule poleno. Byl to kus čerstvě uřezaného dřeva, které ozdobili zelenými větvičkami a stuhami, požehnali mu pivem nebo svařeným vínem, a poté ho slavnostně zapálili v krbu. Poleno mělo zajistit dostatek světla a tepla po celou zimu. Část zbylého popela si přimíchali do jídla jako požehnání a část si uschovali, aby ochraňovala jejich obydlí.

Běhen slunovratní noci, nejdelší noci v roce, dojde ke “znovuzrození” slunce. Staré severogermánské kmeny věřily, že slunce je obrovské ohnivé kolo, které se po světě kutálí tam a zpátky, takže jeho návrat podporovaly a oslavovaly zapalováním velkých ohňů a v domech zase pálily velká polena – yule logs. Domy i okolí se zdobily stálezelenými rostlinami a ornamenty, které znázorňovaly slunce, takže byly často ve tvaru hvězdy, a které měly za úkol nalákat slunce zpátky.

V tradičním pojetí se však tento svátek neslaví jen v jednom dni, ale jde o celých 12 dní – tedy vlastně nocí. Většinou tedy oslavy zimního slunovratu zahrnují noci od 20.12 až do 1.1., přičemž první je tzv. noc Matčina, kdy matka v temnotě lůna porodí slunce.

Mnoho starých kultur slavilo slunovrat ohněm a světlem a i dnešní moderní kultury jím slaví. Santa Claus, jak ho známe dnes, byl vytvořen až v průběhu 19. století ve Spojených státech.

Zimní slunovrat, je časem, ve kterém se mohou začít zhmotňovat vaše přání a tužby. Rozlučte se se vším starým a nechte to odejít ze svého života i mysli, abyste uvolnili místo pro vše nové, co si chcete přivolat.

Myslete na to, že veškeré odpovědi, které hledáte, můžete nalézt ve svém nitru. Důvěřujte své intuici a naslouchejte svému vnitřnímu hlasu. Abyste jej však uslyšeli, musíte se ztišit a obrátit se do svého středu, ke svému srdci. Proto se nenechte ovládnout vánočním šílenstvím, a prožijte toto období v kruhu svých nejbližších. Odpočívejte a nabírejte síly stejně jako to dělali naši předkové, jako to dělá příroda. Naplňte svá srdce vděčností a láskou a radujte se, že se vrací světlo a každý následující den bude delší a delší. Vytvořte si prostor k zastavení se, k rozjímání a spočinutí v klidu a tichu.

Jděte se projít do přírody a všímejte si změn, kterými země prochází, nasávejte roční období, ve kterém se právě nacházíme. Je požehnáním, že žijeme na rovnoběžce, která si projde všemi obdobími a přírodní cykly jsou tak nádherně viditelné!

Jmenuji se Natalie a jsem vděčná máma dvou dcer. Miluji dobrodružství, cestování, přírodu, dobré jidlo a tanec. Jsem tvůrkyně projektu Esence smyslů,pořádám kurzy a semináře, které v lidech podporují kreativitu a lásku ke svému životu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.